ЗОИ 2018: Нилсон побрза од Фала во спринтерската трка за златото

13.02.2018 | 19:30
Прочитано: 905

Шведската скијачка Стина Нилсон го освои првото место крос-кантри спринтот одржан попладнево на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг.

Нилсон триумфираше со време од 3:03.84 минути, а во директна борба за најсјајниот медал таа на патеката долга 1.25 км. беше три секунди побрза од Норвежанката Маикен Касперсен Фала, која ја бранеше титулата.

Бронзениот медал е за руската спринтерка Јулија Белорукова.

За Нилсон ова е најголем успех во нејзината кариера, бидејќи никогаш досега нема победено на големите натпревари.

Најголем индивидуален резултат и беше сребро од Светското првенство во Фалун пред три години.


The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.