Затвореник кој лани избега од Идризово фатен од полицијата

09.11.2017 | 18:34
Прочитано: 3989

Уапсен еден од двајцата затвореници кои во декември лани го киднапираа чуварот и побегнаа од затворската болница. 39 годишниот бегалец од Идризово по речиси една година потрага, вчера падна во рацете на полицијата. Тој е осуден на 20 години затворска казна за убиство и неовластено производство и пуштање во промет наркотички дроги.

„Овластени службени лица од СВР Куманово во соработка со Централните полициски служби од МВР, вчера во 17.50 го уапсија 39-годишниот О.М. кој е баран со потерница од КПУ Идризово. До моментот на лишување од слобода, тој на подрачјето на Куманово, извршил десет кривични дела, шест разбојништва, три тешки кражби и едно одземање на моторни возила.“ - велат од МВР.

Информираа од кумановската полиција. Оттаму додаваат дека постојат сомнежи дека сторил кривични дела и во други градови. Кумановецот Орце Миленковски е со дебело досие. Како што дознаваме, бегалецот упатувал закани по животот на судијата кој ја донел пресудата против него. На друг судија од Куманово, му провалил во викендицата и го ограбил. Бегалецот цело време бил вооружен, а при разбојништвата ги малтретирал и жртвите. Според нашите информации, Миленковски ги врзувал жртвите со кабли и јажиња и со пиштол им се заканувал дека ќе ги убие. 39 годишниот кумановец е вратен во Идризово на доиздржување на казната. Тој на јавноста и е познат по спектакуларното бегство кое го изведе заедно со уште еден затвореник – Бедри Ковачи. Тие во декември лани го земале како заложник чуварот Љубе Димитров и го натерале да ги одвезе до Горно Нерези, од каде им се изгуби трагата. За ова бегство, вработени во Идризово добија дисциплински мерки.Кристина Атовска
The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.