22.04.2018 - 14:56
Најстариот жител на планетата, Јапонката Наби Таџима, почина на 117 години во болница на островот Кикај. Таџима живееше во дом за стари лица, а во...
21.04.2018 - 13:03
Роднини на познатата мексиканска уметница Фрида Кало соопштија дека успеале да ја спречат продажбата на куклата „Фрида Барби“ до завршување на...
19.04.2018 - 12:12
Германската подморница со која, според теоретичарите на заговори, Адолф Хитлер пребегал во Јужна Америка по Втората светска војна, пронајдена е...
06.04.2018 - 14:11
По пауза од 35 години во Саудиска Арабија повторно ќе може да се ужива во филмови на големото платно, а компанијата „АМЦ“ во следните пет години ќе...
04.04.2018 - 13:35
Позајмување на познатата уметничка слика „Мона Лиза“ од Леонардо да Винчи, на друг музеј, би чинело меѓу 30 и 35 милиони евра за три месеци, соопшти...
01.04.2018 - 18:38
Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун и неговата сопруга Ри Сол-ју присуствува на концерт на јужнокорејски поп групи во Пјонгјанг, јавија...
29.03.2018 - 14:40
Неодамнешната епидемија на антракс во Русија го потврди она што властите на норвешкото арктичко гратче Лонгир, го знаат многу одамна - дека смртта би...
25.03.2018 - 19:57
Жителите на источните делови на Европа денеска ги изненади феноменот - портокалов снег. Фотографии од снегот со необична боја на социјалните мрежи...