Загина Никола Младенов

27.03.2013 | 22:00
Прочитано: 142018

Без видливи траги од кочење, низ мала дупка на банкината, со голема брзина излетал новиот автомобил Мерцедес на сопственикот на Фокус Никола Младенов, синоќа на клучката кај Хиподром на влезот во Скопје.

Неговото тело и автомобилот полицајците го нашле околу 13 часот дента, по неколкучасовна претрага, по пријава на сопругата на Младенов, која кажала дека нејзиниот сопруг не се вратил дома ноќта.

Од полицијата засега не кажуваат дали знаат и кои се причините за загинувањето на Младенов. Велат резултати ќе има по истрагата и вештачењето.

Инаку за време на полицискиот увид на новинарите не им беше дозволен пристап до местото на несреќата, со оправдување дека таква наредба дал истражниот судија. По 7 часовоно чекање, камерите можеа набрзина од блиску да снимат што останало од автомобилот на Младенов. Инаку местото каде возилото излетало од патот е преполно со гранки и трње и затоа полицијата претпоставува зошто никој цела ноќ и утрово не го видел автомобилот и телото на Младенов.

Извлекувањето на автомобилот траеше со часови бидејќи возилото беше оддалечено десетици метри од патот, превртено на покрив. За да се извлече екипите мораа да исечат дел од банкината и од автомобилот за да го качат на шлеп службата. Телото  на Младенов кое претходно е извадено од автомобилот претходно е однесено на институтот за судска медицина на обдукција.

Од полицијата велат дека сега ќе проверат дали причината за смртта е техничка неисправност на возилото, здравствен проблем, дали можеби на возилото намерно е направена некоја неправилност, или дали во инцидентот имало и друго возило.

Никола Младенов беше долгогодишен новинар, основач и главен уредник на неделниот и дневен весник Фокус. Погребот на Малденов ќе биде утре во 14 и 30 часот на градските гробишта Бутел во Скопје.

 


Сеад Ризвановиќ

Коментари (39)

Анонимен

neka pochiva vo mir,no shteta za eden mlad zivot i chovek kako Nikola Mladenov,dobar novinar bez vlakno na jazikot ,prav novinar shto nikogash ne beshe so niedna vlast...

Анонимен

POCIVAJ VO MIR NIKOLA,.... BESE ISKREN I KRITICEN KON SITE VLASTI I REZIMI, NEKA TI E LESNA ZEMJATA, GOLEMO SOOCUSTVO DO TVOETO SEMEJSTVO I SITE BLISKI ..... AMIN ! ...Gragani od Karpos

Анонимен

samo stranski istraziteli, a ne ubijcite da vrsat istraga. socustvo do semejstvoto, pozdrav AGIMI

Анонимен

zalno odlicen novinar hrabar covek lesna ti zemja

Анонимен

Бог да го прости.
Е тек сега нема да биде интересно новинарството во РМ.
Барем постоеше човек кој ,,ИМАШЕ СВОЕ МИСЛЕЊЕ,,
Тек сега ќе читаме ЕДНОУМИЕ.

Анонимен

Slava ti Nikola...retki se takvite novinari kako tebe, a sega za zal uste poretki. Se nadevam deka tvoite kolegi ke prodolzat po tvoite stapki, kako nezavisen, ostar na pero i jazik, cesen i dostoinstven, a najmnogu svoj. Mislam deka ona sto ke treba tvoite kolegi da go napravat e da vostanovat nagrada so tvoeto ime - Nagrada za Chesnost i Objektivnost. SLAVA TI, POCIVAJ VO MIR. Nema da te zaboravime, barem ne nise voite verni citateli.

Ljupco

Si zamina eden od NAJGOLEMITE borci za sloboda i demokratija vo Makedonija.Vecna ti slava GOLEM NOVINARU !!!

Анонимен

neka ni e za sram na site

Анонимен

Eden od poslednite novinari poradi koi normalniot covek se uste kupuva vesnici sakajki da procita necenzurirani i relno prikazani vesti-Neka mu e lesna zemjata.Ke ostane negovata misla deka on e vecita opozicija i deka novinarot e tuka za da bide korektor na vlasta---a ne obratno-da ja fali vlasta.Pocivaj vo mir Nikola i golemo socuvstvo do tvojata familija za nivnata a i nasa golema zaguba.Kk

Анонимен

Mlad covek koj go vodese posledniot vesnik koj sto ja kritikuvase vlasata so ogromno iskustvo ostavi beleg na makedonskoto novinarstvo. Neka mu e lesna zemja i da se nadevame deka ke ima dostojni naslednici .

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.