Во двојна експлозија во Могадишу загинаа 18 лица

23.02.2018 | 19:37
Прочитано: 1071

Најмалку 18 лица загинаа, а 20 се повредени во експлозија на две автомобил-бомби во главниот град на Сомалија, Могадишу, соопштија локалните здравствени власти.

Според германската новинска агенција ДПА, во нападот загинале најмалку девет лица, од кои најмалку четворица милитанти.

Експлозијата на двата автомобили се случи во близина на претседателската палата, по што следела жестока престрелка меѓу напаѓачите и припадниците на безбедносните сили.

Исламистичката група Ал Шабаб ја презеде одговорноста за нападот.


The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.