Вкупно 54 жртви во поплави и свлечишта во Виетнам

13.10.2017 | 09:19
Прочитано: 1089

Најмалку 54 луѓе загинаа, а 39 со водат како исчезнати во поплавите и свлечиштата предизвикани од обилните дождови, што од крајот на минатата недела ги погодија северниот и централниот дел Виетнам.

„Околу 34.000 куќи се под вода или се урнати, 22 хектари оризови полиња се уништени“, соопштија локалните власти.

Отежната е и работата на спасувачките екипи поради блокираните патишта од свлечиштата.


The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.