Видео - Груевски во Кичево: Го разбирам гневот!

26.03.2013 | 17:45
Прочитано: 146846
Во Кичево и денеска е тензично. Два дена откога Фатмир Дехари стана градоначалник на Кичево премиерот Груевски дојде во градот во обид да ги смири тензиите меѓу револтираните македонци.
 
Особено  тензии подигнати  по обидот за симнување на македонското знаме кај железничката станица.  Беше пречекан од неколку стотини граѓани од кои дел извикуваа уааа дојде до туркање на присутните.
 Груевски веднаш се упатил кон штабот на ВМРО-ДПМНЕ на средба со кичевските пратеници Антонио Милошевски, Илија Китановски и 
досегашниот градоначалник Благоја Деспотовски која траеше час ипол.
 
Во неа Груевски  даде изјава за медиумите во која рече го разбира гневот и револтот кај македонците бидејќи истиот гнев го чувствувал и самиот. Порача дека Владата цврсто ќе застане зад градот ќе ги зголеми напорите за подобар живот и покрај предизвиците и евентуалните провокации во следниот период.
 
Кичево рече останува македонски град, а јас за разлика од други политичари дојдов тука и не бегам од народот. Коментираќи го изборниот резултат Груевски рече тоа е последица на  теритеријалната поделба во 2004 година. Во која во Кичево денеска има 28 илјади  албанци и 16 илјади македонци.
 
По средбата со кичевските политичари предвидена беше и средба со граѓани на Груевски во едно од кафулинјата но таа беше одложена поради тензичната атмосфера. Груевски веднаш тргна за Скопје, беше испратен со скандирање на неговото име Кичево е македонски град, Македонија Македонија. Проблеми од безбедносен аспект немаше иако над небото над Кичево леташе хелихоптер. Кратко потоа насобраните граѓани полека се разотидоа. 
 

Гоце Михајлоски

Коментари (59)

Ekskluziven

Bravo anonimen, kako dobro znaes kako idat rabotite. Edna rabota se sluci vo Uskana (Kicevo) a toa e prosta matematika...

Анонимен

Da im kaze deka Kicevo e vo Makedonija ?!

NINA

Za vlast ja prodade Makedonija.Dali se srami ??????

Petre od Kicevo

Kakko ne mu e stram, uste ima lice da odi vo Kicevo. Ili odi da lize sto plukase.
Sitna prevara, bomba alarm na aerodromot kao da neznae deka ima moznosti na alterativni aerodromi. Tija pari za hendling lendig i ostanati taksi ke si ostanea vo Makedonija. Sto napravi samo se posramoti. A covek sto nema stram nema i obraz.

Анонимен

navistina, cudno...???i pokraj zdruzuvanjeto da se izgubi...nesto ne e ok ???

Анонимен

Што мајка бара во Кичево,како да лугето се неписмени за да им објасни дека Кичево е во РМ!

Анонимен

sram da mu e

Анонимен

i kosovo bese so srbija ama kade e sega............a isto i srbite gi tesea srbite u kosovo kako i grujo sega kicevcani

Анонимен

Така почнува тоа .... можеме да жалиме за Кичево и Струга ...

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.