Видео - Груевски во Кичево: Го разбирам гневот!

26.03.2013 | 17:45
Прочитано: 147689
Во Кичево и денеска е тензично. Два дена откога Фатмир Дехари стана градоначалник на Кичево премиерот Груевски дојде во градот во обид да ги смири тензиите меѓу револтираните македонци.
 
Особено  тензии подигнати  по обидот за симнување на македонското знаме кај железничката станица.  Беше пречекан од неколку стотини граѓани од кои дел извикуваа уааа дојде до туркање на присутните.
 Груевски веднаш се упатил кон штабот на ВМРО-ДПМНЕ на средба со кичевските пратеници Антонио Милошевски, Илија Китановски и 
досегашниот градоначалник Благоја Деспотовски која траеше час ипол.
 
Во неа Груевски  даде изјава за медиумите во која рече го разбира гневот и револтот кај македонците бидејќи истиот гнев го чувствувал и самиот. Порача дека Владата цврсто ќе застане зад градот ќе ги зголеми напорите за подобар живот и покрај предизвиците и евентуалните провокации во следниот период.
 
Кичево рече останува македонски град, а јас за разлика од други политичари дојдов тука и не бегам од народот. Коментираќи го изборниот резултат Груевски рече тоа е последица на  теритеријалната поделба во 2004 година. Во која во Кичево денеска има 28 илјади  албанци и 16 илјади македонци.
 
По средбата со кичевските политичари предвидена беше и средба со граѓани на Груевски во едно од кафулинјата но таа беше одложена поради тензичната атмосфера. Груевски веднаш тргна за Скопје, беше испратен со скандирање на неговото име Кичево е македонски град, Македонија Македонија. Проблеми од безбедносен аспект немаше иако над небото над Кичево леташе хелихоптер. Кратко потоа насобраните граѓани полека се разотидоа. 
 

Гоце Михајлоски

Коментари (59)

Анонимен

Uskana

Анонимен

Ova sve e dogovor aloooooo! So koe lice idet?sekoja cest,dobiena bitka otide za cel zivot nisto nemat od najgolemiov "patriot"

kurto od Kicevo

Malku da ima obraz bi se posramotel za tie zborovi sto gi kaza na mitingot. Sledniot pat ke ide i ruka da mu baci na gradonacalnikot.

Анонимен

misli deka kicevcani neznaat za negovite valkani igri ,deka tasko ke odi ambasador vo svedska kaj negoviot mil i drag sin aleksandar, deka kicevo e prodadeno za pari ....... ama ako kicevcani pak ke glasaat za grujo

Анонимен

kako ne vi e sram gi pravite maloumni lugeto alooooooooo

Struzanec

eee drugari kicevcani nie vo struga 8 godini trpime torturi i gluposti od dobrite albanci a vie tek pocvite so sreka da vi e i imate podrska od Struga i Struzani. Eve sto se desavase 2004 god Struga za novata teritorijalna podelba: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=0f2V7s6DGSc

Анонимен

abe nenormalni luge ste zimi se, Kicevo e Republika Makedonija, Makedonija e na site gragani koi sto ziveat vo nea, bidete umni i dosta e veke, pobedil graganin na RM, ne dosol od druga drzava da se kanididira za gradonacalnik, ako raboti dobro ovie 4 godini ke glasat site kicevcani za nego ako ne Vi garantiram deka nema da dojde nikoj da glasa za nego, sram za site so idat i gi utesat lugevo tamu koi se primer za meguetnicka tolerancija sega nosite benzin tamu, sram za site, NEKA IDE PREMIEROT I DA MU CESTITA NA DEARI I NEKA MU DADE PODRSKA DEKA KE GO PODRZI ZA SITE NEGOVI DELA KOI SO GI VETI ZA GRAGANITE, Pozdrav, i da zivee Republika Makedonija ista za site,

Referendum

Sram da vi e na site vas koj pisuvate tuka a ne izlegovte na referendumot protiv teritorijalna podelba 2004.A zasto nema dovolno glasovi za Makedonskiot kandidat neka se prasat samite Kicevci narocito tie koj neizlegoa na glasanje.

Анонимен

trojanski konj

Анонимен

doprva ke vidi sto go se go ceka. im dojde krajot na lagite. a kako ke se pravda za imeto?

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.