Видео - Груевски во Кичево: Го разбирам гневот!

26.03.2013 | 17:45
Прочитано: 146786
Во Кичево и денеска е тензично. Два дена откога Фатмир Дехари стана градоначалник на Кичево премиерот Груевски дојде во градот во обид да ги смири тензиите меѓу револтираните македонци.
 
Особено  тензии подигнати  по обидот за симнување на македонското знаме кај железничката станица.  Беше пречекан од неколку стотини граѓани од кои дел извикуваа уааа дојде до туркање на присутните.
 Груевски веднаш се упатил кон штабот на ВМРО-ДПМНЕ на средба со кичевските пратеници Антонио Милошевски, Илија Китановски и 
досегашниот градоначалник Благоја Деспотовски која траеше час ипол.
 
Во неа Груевски  даде изјава за медиумите во која рече го разбира гневот и револтот кај македонците бидејќи истиот гнев го чувствувал и самиот. Порача дека Владата цврсто ќе застане зад градот ќе ги зголеми напорите за подобар живот и покрај предизвиците и евентуалните провокации во следниот период.
 
Кичево рече останува македонски град, а јас за разлика од други политичари дојдов тука и не бегам од народот. Коментираќи го изборниот резултат Груевски рече тоа е последица на  теритеријалната поделба во 2004 година. Во која во Кичево денеска има 28 илјади  албанци и 16 илјади македонци.
 
По средбата со кичевските политичари предвидена беше и средба со граѓани на Груевски во едно од кафулинјата но таа беше одложена поради тензичната атмосфера. Груевски веднаш тргна за Скопје, беше испратен со скандирање на неговото име Кичево е македонски град, Македонија Македонија. Проблеми од безбедносен аспект немаше иако над небото над Кичево леташе хелихоптер. Кратко потоа насобраните граѓани полека се разотидоа. 
 

Гоце Михајлоски

Коментари (59)

Анонимен

Koga dozvolija Oslomej i Zajas da se spojat so Kicevo jasno e deka e se namesteno,pa uste i patot im go plativme da dojdat da glasaat protiv nas.

Anonimen

Gospodine Gruevski-Barame pod hitno da se razgleda slucajot vo Kicevo i Struga,vie imate Stanovnistvo vo Kicevo i Struga,i nemozeme da izgubime,ako Crvenkovski ili bilo koj go prodal Kicevo ili Struga.Narodot ke im sudi,nemoze MAKEDONIJA bez Kicevo i Struga-vie kako Premier na MK,netreba da gi smirite grajganite vo Kicevo i Struga-nego pod hitno da proverite kako moze so tolkav broj na Narot da izgubime-toa e LAZENJE-tuka nema Ramkoven dogovor,vo toj dogovor se zabrani palenje na Makedonsko zname i pak pred oci ni go palat,za Crkvite pak ni gi palat,negodavame ni KICEVO a ni SRUGA-Gruevski prezemete nesto poseriozno:

Анонимен

Back to reality!...:)

Анонимен

Сѐ е математика луѓе, го даде Кичево за да може Куманово да го ќари од албански гласови.

Анонимен

SDS gi podrzuva ekstremistite i dotura maslo na ogin.

Ljupco Karadzov

Dokolku e rezultatot kako sto se kazuva od negova strana, nema potreba da objasnuva ili ubeduva nikogo. Dokolku e napravena MATEMATIKA so koalicioniot parner togas DZABE GLASAME SEKADE, ne samo vo Kicevo tuku bukvalno sekade. Od Stabot na DUI otvoreno portparolot Bujar Osmani kazuva deka za Struga ke napravat analizi, znaci so nasite glasovi makedonski, albanski, srpski, turski, romski i ostanati koi glasaat i ne glasaat se pravat ANALIZI. Toa e GREVOT koj ne sledi poslednive 23 godini...

Анонимен

http://www.youtube.com/watch?v=nNvW_Sjrd5Q DA ZIVEE VOJO STOJANOSKI OVAA PESNA JA PREORACUVAME NA SITE KOI GO PREDADOJA KICEVO

Анонимен

Izlegoa snimki deka nasobranata grupa go podrzuva Gruevski,mu go skandira imeto i mu aplaudira, a vie bez nikakov argument i snimka velite deka mu svirele. Dajte veke ednas nemojte da izvestuvate za potrebite n Branko Crvenkovski. Brzo zaboravivte deka vladata na SDSM so nivniot zakon za teritorjalna raspredelba go predadoa KICEVO I STRUGA na Albancite. Dajte veke ednas da se rascistat rabotite i site MAKEDONCI ZAEDNO DA SE BORIME ZA MAKEDONIJA.

Анонимен

abe drugar ne gledaj vesti samo na sitel tv....taa tv e samo koga sakas da se lazez deka vo makedonija med i mleko tece ......

Anonimen

Gruevski-zosto ne se razgleda za Kicevo,tuka e nesto muckano,pa imate broj na Stanovnistvo i videte samite kako moze da izgubi Kicevo,Gruevski nesakame nas narot da pati-pod hitno da se razgleda slucajot.

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.