Видео - Груевски во Кичево: Го разбирам гневот!

26.03.2013 | 17:45
Прочитано: 147690
Во Кичево и денеска е тензично. Два дена откога Фатмир Дехари стана градоначалник на Кичево премиерот Груевски дојде во градот во обид да ги смири тензиите меѓу револтираните македонци.
 
Особено  тензии подигнати  по обидот за симнување на македонското знаме кај железничката станица.  Беше пречекан од неколку стотини граѓани од кои дел извикуваа уааа дојде до туркање на присутните.
 Груевски веднаш се упатил кон штабот на ВМРО-ДПМНЕ на средба со кичевските пратеници Антонио Милошевски, Илија Китановски и 
досегашниот градоначалник Благоја Деспотовски која траеше час ипол.
 
Во неа Груевски  даде изјава за медиумите во која рече го разбира гневот и револтот кај македонците бидејќи истиот гнев го чувствувал и самиот. Порача дека Владата цврсто ќе застане зад градот ќе ги зголеми напорите за подобар живот и покрај предизвиците и евентуалните провокации во следниот период.
 
Кичево рече останува македонски град, а јас за разлика од други политичари дојдов тука и не бегам од народот. Коментираќи го изборниот резултат Груевски рече тоа е последица на  теритеријалната поделба во 2004 година. Во која во Кичево денеска има 28 илјади  албанци и 16 илјади македонци.
 
По средбата со кичевските политичари предвидена беше и средба со граѓани на Груевски во едно од кафулинјата но таа беше одложена поради тензичната атмосфера. Груевски веднаш тргна за Скопје, беше испратен со скандирање на неговото име Кичево е македонски град, Македонија Македонија. Проблеми од безбедносен аспект немаше иако над небото над Кичево леташе хелихоптер. Кратко потоа насобраните граѓани полека се разотидоа. 
 

Гоце Михајлоски

Коментари (59)

Анонимен

Gruevski neka misli i kazuva sto saka, no 40 % od RM go kontrolira DUI, od Struga do Kumanova.

Анонимен

Nastanite vo kicevo se sestrano podrzani od SDS. m.

Vasko

Zosto revoltot ne go nasocite kon tie sto vo 2004 godina go napravija ova prekrojuvanje na opstinite?

Милошевиќ

Нико вас неќе да бије у Кичевистан.

Анонимен

Македонците се криви, кога дозволија промена на општина Кичево, излеговте ли тогаш на референдум???

Igor

Do Anonimnite:

Procitajte go naslovot komunjari nizaedni, vie pisuvate sega pogani komentari a se krievte vo dupka 2004 godina i go podrzuvavte sloganot na Branko, Rada, Bucko i drugite predavnici koga vikaa deka "Nekoi prasanja ne zasluzuvaat odgovor". Mizerija od lugje

Delcev

Noviot Buckovski...

Анонимен

Moze da pokaze deka e Makedonec. Neka ogranizira nenamesten popis

Анонимен

Pocituvani .Nesto okolu nastanite vo kicevo so simnuvanjeto na makedonskoto zname .
Imeno znameto e simnato od navivacka grupa podrzana od aktivisti na SDS koi sestrano go plasat narodot nso nekakvi tenzii koi SDS podrzuvaki nekolku usiani glavi indirektno gi podrzuva,likuvaki natenziite na koi dlaboko mu kumuva .Premierot iDBK treba dlaboko da se zamislat. Pozdrav

Anonimen

Crvenkovski za sve ste vie krivi-i treba Narodot da vi sudi.sega zemete zejtin so vas i da go vratite Kicevo i Sruga:

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.