Видео - Груевски во Кичево: Го разбирам гневот!

26.03.2013 | 17:45
Прочитано: 149334
Во Кичево и денеска е тензично. Два дена откога Фатмир Дехари стана градоначалник на Кичево премиерот Груевски дојде во градот во обид да ги смири тензиите меѓу револтираните македонци.
 
Особено  тензии подигнати  по обидот за симнување на македонското знаме кај железничката станица.  Беше пречекан од неколку стотини граѓани од кои дел извикуваа уааа дојде до туркање на присутните.
 Груевски веднаш се упатил кон штабот на ВМРО-ДПМНЕ на средба со кичевските пратеници Антонио Милошевски, Илија Китановски и 
досегашниот градоначалник Благоја Деспотовски која траеше час ипол.
 
Во неа Груевски  даде изјава за медиумите во која рече го разбира гневот и револтот кај македонците бидејќи истиот гнев го чувствувал и самиот. Порача дека Владата цврсто ќе застане зад градот ќе ги зголеми напорите за подобар живот и покрај предизвиците и евентуалните провокации во следниот период.
 
Кичево рече останува македонски град, а јас за разлика од други политичари дојдов тука и не бегам од народот. Коментираќи го изборниот резултат Груевски рече тоа е последица на  теритеријалната поделба во 2004 година. Во која во Кичево денеска има 28 илјади  албанци и 16 илјади македонци.
 
По средбата со кичевските политичари предвидена беше и средба со граѓани на Груевски во едно од кафулинјата но таа беше одложена поради тензичната атмосфера. Груевски веднаш тргна за Скопје, беше испратен со скандирање на неговото име Кичево е македонски град, Македонија Македонија. Проблеми од безбедносен аспект немаше иако над небото над Кичево леташе хелихоптер. Кратко потоа насобраните граѓани полека се разотидоа. 
 

Гоце Михајлоски

Коментари (59)

Анонимен

По мое мислрње не требаше воопшто да се започнува со било какви избори ако претходно цели единаесет години не бил извршен попис на населението. Прво попис па после избори .! А и сега не е доцна. Може да се провери дали навистина дошле во земјава толку Албанци од странство само за да гласаат за локалните избори. Нека се види дали тие воопшто го минале граничниот премин за да влезат во земјава

Анонимен

Премиерот на ден Илинден пред кичевската општина во видео порака со МАКЕДОНСКОТО ЗНАМЕ да изјави дека Кичево е Македонија.

Анонимен

ZOSTO GRUJO GO OTKAZA POPISOT NA MAKEDONIJA ZA TOA TREBIT DA ODGOVARA PRED MAKEDONSKIOT NAROD GI LAPNA PARITE DA GI DELI ZA LOKALNIVE IZBORI I DA KUPUVA GLASACI CE DOJDE VREME KOGA CE GO KAZNIT NARODOT NECE ZNAE VO KOJA DUPKA CE SE KRIE.

Анонимен

klasicna razmena KICEVO - KUMANOVO ....dogovorena uste pred nekolku meseci......nazdravje !

Анонимен

golemite patrioti od vmro ja posakuvat golema mak. a albancite ke ni ja zemat zabadna mak .za se krivi sme nie narodot sto mu veruvame i na ednite i na drugite ,i sto trcame ,apludirame a tie se borat za nivnite fotelji .

Анонимен

Господине Груевски,ви благодариме што ни го продадовте Кичево,дали во договорот од пред неколку месеци со Ахмети се зборуваше за симнување на Македонското знаме во Кичево и за навредите упатени кон нас од Албанците?
Иако сме сиромашен народ, не сме глупави!
Поздрав од Кичево!!!

Црни Дрим

Брат многу добро знам како се осеќате, ние тоа го поминавме со Бучко во 2004, кога излезе на улица и старо и младо, и СДСМ и ВМРО, и Вевчанците браќата, кога Бучко не знаеше дали ќе извлече жива глава...но ништо не се смени, си ја зедоа власта, па после нашите продадени души гласаа за втор мандат на Мерко...... А Грујо само влече туѓи гревови... Ве сака цела Македонија, со Вас сме сите и не ве даваме, поздрав од убавата заборавена Струга. П.С. Веќе се организираме да земаме лични карти од Кичево, не ве даваме никому!!!!

Анонимен

Ispadna deka nie koi bevme neopredeleni partiski sme bile vo pravo celo vreme ... Ne ni e nikoj kriv, dodeka bese procesot na privatizacija vo Kicevo i kicevsko, politicarite kradea, odkupuvaa akcii za smesni ceni od lugeto, za na kraj da gi prodadat i zatvorat site pogolemi firmi, so koi zaminaa iljadnici rabotni mesta. Potoa so razlicni iminja i istite dve partii, lugeto se "vozea" vo "film" kade za glas se dobivase sansa za rabotno mesto, nema ekonomski prosperitet 20 godini, stotici familii se ja pobaraa srekata vo stranstvo, tie sto se ostanati se bez moral, i na kraj sledese konecniot udar .... Ete gi izborite, ete gi istite partii sto i dena posle porazot izvlekuvaat politicki poeni za "partiskite vojnici" vo ostatokot na zemjata. Nazalost, ovaa makedonska tragedija ni pocna, ni ke zavrsi vo Kicevo. Struzani, Gostivarcani, Tetovcani, Debarcani ja imaat videno "podobrata" strana na Makedonskata politika. Znam za fakt deka osven 20tina fanatici, denes pred komitetot na VMRO vo gradot, ostatokot luge skandiraa samo negativni izjavi za premierot i drugite "oligarsi". Znam i za fakt deka momentalniot pratenik od Kicevo i zaminal do toj stepen sto bil gotov da se presmeta fizicki so toj golem del od lugeto, pri sto bil smiren od mnogubrojnoto obezbeduvanje. A ... dami i gospoda ako barate heroi, vo Kicevo ke gi najdete edinstveno na krajot od bulevarot, kako organiziraat nokna smena za da go cuvaat nacionalniot simbol na SITE makedonci, znameto, koe ednas veke e smetnato I TOA vo prisustvo na policija. Epa dami i gospoda, na zdravje neka ni e ....

Анонимен

kKicevcani se sekavate li na teritorijalnata podelba i koj vi ja skroi ali go zaboravivte sloganot NEKOI PRASANJA NE ZASLUZUVAAT ODGOVOR.

BITOLA

predavnik i diktator !!!

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.