Видео - Груевски во Кичево: Го разбирам гневот!

26.03.2013 | 17:45
Прочитано: 149333
Во Кичево и денеска е тензично. Два дена откога Фатмир Дехари стана градоначалник на Кичево премиерот Груевски дојде во градот во обид да ги смири тензиите меѓу револтираните македонци.
 
Особено  тензии подигнати  по обидот за симнување на македонското знаме кај железничката станица.  Беше пречекан од неколку стотини граѓани од кои дел извикуваа уааа дојде до туркање на присутните.
 Груевски веднаш се упатил кон штабот на ВМРО-ДПМНЕ на средба со кичевските пратеници Антонио Милошевски, Илија Китановски и 
досегашниот градоначалник Благоја Деспотовски која траеше час ипол.
 
Во неа Груевски  даде изјава за медиумите во која рече го разбира гневот и револтот кај македонците бидејќи истиот гнев го чувствувал и самиот. Порача дека Владата цврсто ќе застане зад градот ќе ги зголеми напорите за подобар живот и покрај предизвиците и евентуалните провокации во следниот период.
 
Кичево рече останува македонски град, а јас за разлика од други политичари дојдов тука и не бегам од народот. Коментираќи го изборниот резултат Груевски рече тоа е последица на  теритеријалната поделба во 2004 година. Во која во Кичево денеска има 28 илјади  албанци и 16 илјади македонци.
 
По средбата со кичевските политичари предвидена беше и средба со граѓани на Груевски во едно од кафулинјата но таа беше одложена поради тензичната атмосфера. Груевски веднаш тргна за Скопје, беше испратен со скандирање на неговото име Кичево е македонски град, Македонија Македонија. Проблеми од безбедносен аспект немаше иако над небото над Кичево леташе хелихоптер. Кратко потоа насобраните граѓани полека се разотидоа. 
 

Гоце Михајлоски

Коментари (59)

cinda3w2u

Wall-mounted electric powered fireplace,Should you be looking to purchase a relationship wall mount electric powered fireplace then you have select one out of your available choices by yourself. In order to think about trustworthiness along with well-designed ability you would then desire to decide of your vintage relationship electric powered flames. They appear thus sensible sometimes, that people do not have a tendency to notice that what they're staring with, mainly it isn't really an authentic fire yet a holographic model. Your wall mount electrical fireplace is only an supplement or alternative to your previously current heat methods. This reality on your own involved some operate in the idea, as you have to perform a few proportions and you have to find out the best system that might fill up your desires.
One can choose from every probable form and fashoins, beginning from curio case to home leisure center, via tv set stand to hidden chambers, via guide racks in order to electric attachements. Your current hearth would be while neat while regular water if you contact wall-mounted electric powered fire, so there exists simply no chance of using up yourself or another form of destruction that you might typically find out of your real solid wood or fuel units. Wall-mounted electric powered fire place will give you the a feeling of protection that one could always be absolve to feel that would you get any form of burn off destruction from your fire product. how to construct a fireplace

Анонимен

Grujo site zakoni gi izvrti vo svoja korist,zosto ne go smeni i zakonot xa teritorijalna podelba na Makedonija

Анонимен

Denes nie makedoncite doziveavme da sme malcinstvo vo sopstvenata drzava.
Vo Struga makedoncite se pod lokalna vlast na albancite.
Vo Kicevo makedoncite se pod likalna vlast na albancite.
Vo Cair Makedoncite se pod lokalna vlast na albancite.
Vo Tetovo makedoncite se pod lokalna vlast na albancite.
Vo Gostivar makedoncite se pod lokalna vlast na albancite.
SAMO vo ovie gradovi najmalku 100 000 makedonsko naselenie e pod likalnata albanska vlast.
Vo povekjeto od ovie gradovi makedoncite se pobrojni..kako na primer vo Kicevo, Struga..vo gradot Tetovo ajde da zememe deka se 50 : 50 i tn..
Ajde sega sporedete kolku albanci ziveat pod lokalna makedonska vlast i vo koi gradovi?
Zaklucokot ke se pojavi sam… Makedoncite stanaa malcinstvo vo sopstvenata zemja.
I seto toa zaradi nepravilnata teritorijalna organizacija od 2014 god.

Анонимен

big albania

Анонимен

golema albania ce go naprajme

Анонимен

I Makedoncite se zdruzija za interesite na albancite

Анонимен

gi namestija izborite so romskite I turskite glasovi takva e vistinata vo Makedonija takvi se Makedonskite pratenici

Kraci16

Branko kopile prosto,ja opustosi cela Makedonija,besilka za takvite kako nego

avdi

bravo gospodine gruevski. toee demokratski..tako trebit ,ojte vo sekoja opstina ili grad da mu cestitate na noviot gradonacelnik..da vi recam vi za mene ste edini politicar,koi nee so dve lica.ve cenam i vi zelim sve naubavo.samo napred.............................................pozd...avdi.

Анонимен

go pobedi pravdata sekogas kicevo bilo albansko mnozivstvo,,zemi torbata i odi na gurbet ovaj pat albancite se pokazhaa pametni so avioni i od amerika dojdaoa so edno kalemce da glasaat samo za fatmira,,dosta bese sega e vremeto da se postue realnosta i pravoto na segogo vo makedonija....

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.