29.11.2012 - 12:24
Циклонот „Перислав“, проследен со силен јужен ветер и обилни врнежи, синоќа ја погоди Далмација пособно Сплит и Задар, прекинувајќи голем број...
29.11.2012 - 12:22
Поранешниот припадник на вооружените формации во западна Босна, Сулејман Мујагиќ обвинет за воени злосторства, го уапсија њујоршките федерални агенти...
29.11.2012 - 10:59
Хашкиот трибунал, денеска  го ослободи Рамуш Харадинај, поранешниот командант на ОВК, кој беше обвинет за воени злосторства против човештвото,...
29.11.2012 - 10:29
Бројот на самоубиства во Грција од почетокот на кризата нагло е зголемен, покажуваат последните податоци, но не е објаснето дали тоа може да им се...
29.11.2012 - 09:06
Хашкиот трибунал денеска треба да ја објави пресудата за поранешниот припадник на ОВК Рамуш Харадинај, после повтореното судење по обвиненијата за...
28.11.2012 - 21:47
Србите од северно Косово денеска соопштија дека не можат да ја прифатат спогодбата за интегрирано управување на граничните премини, договорена меѓу...
28.11.2012 - 14:20
Во Грција се отвори дискусија за прогласување на крајнодесничарската формација „Златна зора“ за противуставна партија. Грчките медиуми јавуваат дека...
28.11.2012 - 13:02
Албанците ја слават 100 годишнината од нивната независност. Прославата започна со положување венец на гробот на основачот на државата и прв...