Венеција: „Златен лав“ за филмот „Облик на водата“ на Дел Торо

09.09.2017 | 23:01
Прочитано: 2253

Филмот на мексиканскиот режисер Гуљермо дел Торо „Облик на водата“ вечерва освои „Златен лав“ на Венецијанскиот филмски фестивал.

- Доколку останете чисти и лојални на својата вера, во мојот случај, во чудовишта, можете се да постигнете, истакна Дел Торо во обраќањето на најстариот филмски фестивал во светот.

Тој додаде дека наградата ја посветува на младите јужноамерикански режисери.


The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.