Вајгл, Кукан и Флекенштајн в недела во Македонија

24.02.2018 | 11:41
Прочитано: 841

В недела во Макеоднија доаѓаат и европратениците Иво Вајг, Едуард Кукан и Кнут Флекенштајн   во рамките на процесот Жан Моне.

Овој формат на средби меѓу европскиот парламент и македонските политички лидери беше инициран кон крајот на минатата година, и има за цел да го помогне политичкиот дијалог далеку од очите на јавноста.

Тројцата пратеници ќе остварат средби во понеделник попладне со лидери на главните политички партии. Се очекува тие да се сретнат со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски, потпретседателката на СДСМ, Радмила Шеќеринска и спикерот на Собранието, Талат Џафери. Други билатерални средби засега не се потврдени.


The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.