Ураганот „Мајкл“ се засилува, евакуација на Флорида

10.10.2018 | 09:40
Прочитано: 1276

Националниот центар за урагани на САД соопшти дека ураганот „Мајкл“ веќе станал исклучително опасна бура од четврта категорија.

Во два часот по локално време окото на „Мајкл“ се наоѓало на околу 290 километри во правец југ-југозапад од Панама сити, Флорида и на 273 километри југозападно од градот Апалачикола. Брзината на ураганските ветрови е меѓу 45 километри на час во центарот на бурата и 281 километри на час на нејзината периферија.

Се очекува „Мајкл“ да биде еден од најлошите урагани кои преминале преку северозападна Флорида.

Властите на Флорида соопштија дека околу 375.000 лица биле посоветувани или им било наредено да се евакуираат од крајбрежните области.
 


The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.