Турција одбележува 79 години од смртта на Ататурк

10.11.2017 | 14:29
Прочитано: 1408

Турскиот народ денеска  ја одбележува годишнината од смртта на Мустафа Кемал Ататурк, основачот на Република Турција.

Иако денот на сеќавањето на Ататурк не е државен празник, се одбележува со минута молчење.

Ширум Турција голем број луѓе положуваат цвеќе и венци на спомениците на Ататурк.


The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.