21.03.2018 - 14:37
Технолошкиот гигант Гугл поведе нова иницијатива (Google News Initiative) за борба со лажните вести и помош за медиумите да заработат, јави Си-ен-би-...
20.03.2018 - 11:54
Фејсбук изрази жалење откако неговиот автоматски систем за отстранување на голотија од социјалната мрежа ја цензурираше сликата Слободата го води...
15.03.2018 - 10:43
Роботи волци ќе им помагаат на фармерите во Јапонија да си ги заштитат земјоделските поседи и фармите, пишува „Дејли меил". „Волците“ беа тестирани...
10.03.2018 - 21:59
Хјундаи повлекува 43.491 возило од моделите „Санта фе“ и „Санта фе спорт“ од американскиот пазар, поради воланот - тестовите покажуваат дека има...
09.03.2018 - 11:25
Лажните вести на Твитер се шират побргу и подалеку од вистината, а таа нерамнотежа во поголема мера ја создаваат луѓето отколку таканаречените ботови...
08.03.2018 - 19:24
Дигитализацијата придонесува за еднакво учество на жените и мажите во сите општествени процеси, вклучувајќи го и бизнисот, беше речено на денешната...
03.03.2018 - 15:07
Популарната социјална платформа „Инстаграм“ наскоро ќе објави нова функција за видео и гласовни повици која ќе ја зголеми функционалноста на...
26.02.2018 - 15:34
Јужнокорејскиот гигант Самсунг денеска во Барселона го претстави својот нов смартфон Галакси С9, чиј дизајн останува главно непроменет, иако се...