19.08.2012 - 10:06
NASA ги објави целите на првото возење на Curiosity по површината на Марс. Тој треба да стигне до релативно блискиот локалитет наречен Гленелг, кој е...
18.08.2012 - 08:49
Акциите на американскиот електронски гигант Епл ја достигнаа својата рекордна цена на берзата, во моменти кога се очекува компанијата да лансира нови...
15.08.2012 - 10:04
Американските воздухопловни сили извршија успешно тестирање на експерименталното беспилотно летало, кое може да развие брзина шест пати поголема од...
14.08.2012 - 10:30
Пентагон осмислува „лек“ кој овозможува луѓето да останат будни и да бидат претпазливи со часови, а тестиран е на пилоти на хеликоптери. ...
13.08.2012 - 09:16
Научниците тврдат дека се 99 проценти сигурни оти Сонцето е опкружено со темна материја, теорија која ја прв ја изнесе швајцарскиот астроном Фриц...
12.08.2012 - 21:20
Google и Facebook се најпопуларни интернет страници за 2012 година во светот покажува најновото истражувањето на Alexa.    Веднаш зад нив...
10.08.2012 - 12:26
Откако НАСА во понеделникот успешно ја спушти капсулата Кјуриозити, британскиот кралски астроном вели дека верува оти е само прашање на време пред...
10.08.2012 - 11:34
Експерименталото вселенско летало на НАСА Морфеус се урна при пробниот лет во вселенскиот центар Кенеди.   За време на пробното летање, леталото...