08.04.2018 - 14:20
„Гугл Хром“, најпопуларниот прелистувач во светот, ќе добие радикално нов дизајн подоцна оваа година, соопшти „Андроид Њуз Хедлајн“, повикувајќи се...
04.04.2018 - 13:38
Американскиот синџир на супермаркети Волмарт најави дека ќе го отвори својот прв високо-технолошки супермаркет во Кина, во кој купувачите ќе можат да...
26.03.2018 - 12:01
Откако социјалната мрежа Фејсбук вчера објави извинување во американските и британските весници поради скандалот со британската консултантска фирма „...
23.03.2018 - 11:36
Истражување на Универзитетот Стенфорд и Психометричкиот институт при Универзитетот Кембриџ од 2015 година покажува како Фејсбук им овозможувал на...
22.03.2018 - 14:00
Instagram започна по чекори на Twitter воведувајќи уште една опција за своите корисници. Oд сега корисниците во делот за биографија ќе можат да...
21.03.2018 - 14:37
Технолошкиот гигант Гугл поведе нова иницијатива (Google News Initiative) за борба со лажните вести и помош за медиумите да заработат, јави Си-ен-би-...
20.03.2018 - 11:54
Фејсбук изрази жалење откако неговиот автоматски систем за отстранување на голотија од социјалната мрежа ја цензурираше сликата Слободата го води...
15.03.2018 - 10:43
Роботи волци ќе им помагаат на фармерите во Јапонија да си ги заштитат земјоделските поседи и фармите, пишува „Дејли меил". „Волците“ беа тестирани...