Свет

ДПА: Лидерите на Г7 ќе ветат до пет милијарди долари за подобра глобална безбедност на храната

 Лидерите на Г7 ќе ветат до пет милијарди долари за да ја подобрат глобалната безбедност на храната во услови на претстојна криза со глад, предизвикана од ...

Итен состанок за Украина на Советот за безбедност на ОН

Советот за безбедност на Обединетите Нации денеска ќе одржи итен состанок за Украина. Итниот состанок го побара постојаниот претставник на Украина во ...

Во Сан Антонио пронајдени 46 починати мигранти во камионска приколка

Вкупно 46 мигранти се пронајдени мртви во камионска приколка во Сан Антонио, Тексас, во еден од најсмртоносните инциденти до сега во трговијата со луѓе долж ...

Медведев: Секој упад на Крим ќе биде објава на војна на Русија

Поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев изјави дека секој упад на полуостровот Крим од страна на земја-членка на НАТО може да претставува објава на војна ...

Самит на НАТО во Мадрид, на агендата нов стратешки концепт

Во Мадрид денеска почнува самитот на НАТО, на кој се очекува една од главните теми да биде новиот стратешки концепт кој Русија би ја дефинирал како директна ...

Ен-би-си њуз: Бајден планира да најави зголемување на военото присуство на САД во Полска

Американскиот претседател Џо Бајден планира да најави зголемување на военото присуство на САД во Полска, како и промени во распоредувањето на американските воени ...

Кирил Петков ја поднесе оставката, Радев ги почна консултациите

Две партии од бугарската владејачка коалиција не присуствуваа на денешните консултации со претседателот на државата Румен Радев пред да го додели мандатот за ...

Најмалку четворица загинати при уривање трибина во Колумбија

Најмалку четири лица загинаа, а триесет се тешко повредени откако се урна трибина во арената во Еспинал, град во централна Колумбија, соопштија локалните ...

Бесплатни таблети калиум јодид за Романците во случај на нуклеарна несреќа

Таблетите калиум јодид ќе бидат дистрибуирани неделава за граѓаните во Романија, јавија романски медиуми. Шеесет и пет милиграми калиум јодид ќе треба да се земе ...

Лицата над 30 години во Грција имаат можност да примат четврта доза од вакцината против Ковид-19

Граѓаните во Грција на возраст од 30 до 59 години, од денеска, доколку сакаат, можат да закажат термин за вакцинација со четврта доза од вакцината против Ковид-19, јави ...