Свет

Германија и Шпанија ја разгледуваат можноста за испорака на „Леопард“ тенкови за Украина

 Германската министерка за одбрана Кристин Ламбрехт разговарала со нејзината шпанска колешка Маргарита Роблес за потенцијална испорака на тенкови од ...

Голоб: Ја сакаме Хрватска во „Шенген“, но има проблеми во функционирањето на зоната

Словенечкиот премиер Роберт Голоб вчера изјави дека Љубљана сака Хрватска што поскоро да влезе во Шенген-зоната, но смета оти пред тоа треба да се решат некои ...

Радев денеска ќе го врачи мандатот за состав на новата бугарска влада

Претседателот на Бугарија Румен Радев ќе и го врачи првиот мандат за формирање нова влада на најголемата политичка групација во Народното собрание ...

Зеленски: Протерувањето на Русите од Змискиот Остров претставува стратешка победа

Протерувањето на Русите од Змискиот Остров претставува стратешка победа што значително го ограничува дејствувањето на окупаторот, смета украинскиот претседател ...

Руски проектил погоди станбена зграда во Одеса, најмалку 17 загинати

Руски проектил рано утрово погоди деветкатна станбена зграда во украинското пристаниште Одеса, при што загинаа најмалку 17 лица, а десетици се повредени, соопштија ...

Џонсон ги повика земјите од НАТО да ги зголемат трошоците за одбрана на 2,5 отсто од БДП

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска ги повика сојузниците во НАТО да ги зголемат трошоците за одбрана на 2,5 отсто од БДП до 2030 година. – Зголемувањето на ...

Шолц: Русија „повторно е закана“ за Европа

Русија го „загрозува меѓународниот поредок“ со војната во Украина, изјави германскиот канцелар Олаф Шолц на прес-конференцијата во Мадрид на крајот од ...

Лавров: Нова „железна завеса“ се спушта меѓу Русија и Западот

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека се спушта нова „железна завеса“ меѓу Русија и Западот по офанзивата на Москва во ...

Столтенберг: Шведска и Финска во вторник ќе потпишат протокол за пристапување во НАТО

Шведска и Финска во вторник ќе потпишат протокол за пристапување во НАТО, изјави денеска во Мадрид генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. „Политичката ...

Русија го заостари контроверзниот Закон за странски агенти

Русија одлучи да го направи построг контроверзниот Закон за странски агенти. Отсега сите организации или поединци кои примиле каква било поддршка од странство ...