Свет

Бајден го потпиша Законот за безбедност на оружјетоЛиверпул го продава Салах

Претседателот на САД, Џо Бајден денеска го потпиша Законот за безбедност на оружјето. – Ова е монументален ден. Со Божја помош, ова ќе спаси многу животи, истакна ...

Протести ширум САД поради одлуката на Врховниот суд за абортусот

Во голем број американски градови вчера и денеска се одржува протести поради вчерашната одлука на Врховниот суд за поништување на федералното право на абортус, ...

Радев: Францускиот предлог можеше да биде многу поуспешен

францускиот предлог можеше да биде многу поуспешен доколку нашите политичари посветија повеќе внимание на целиот овој процес, изјави денеска претседателот на ...

Двајца загинати и 19 повредени во пукање во ноќен клуб во Осло

Две лица се убиени во пукање во ноќен клуб во норвешкиот главен град Осло, соопшти денеска полицијата. Полицијата на Твитер објави дека уште неколку лица се ...

Рама до Бугарија: Или кренето го ветото или трпете ме

МНР на Бугарија денеска реагира на изјавите на премиерот на Албанија, Еди Рама, на прес-конференцијата во Брисел по состанокот ЕУ-Западен Балкан и другите негови ...

Францускиот предлог доби зелено светло во бугарското собрание

Бугарското собрание го усвои францускиот предлог но со четири услови под кои Софија ќе го поддржи евро интегративниот процес на земјава. Имплементирање на ...

Се зголемува бројот на жртвите од земјотресот во Авганистан

Бројот на загинати луѓе во земјотресот регистриран во југоисточниот дел на Авганистан се искачи на 1.150, објавија денеска авганистанските медиуми. При земјотресот ...

Бугарското МНР остро реагира на изјавата на албанскиот премиер Рама

Бугарското Министерство за надворешни работи во својот став најостро ја осуди изјавата на премиерот на Албанија Еди Рама. Како што јави дописникот на МИА од ...

ЕУ и Норвешка договорија зголемување на испораката на гас

Европска Унија се договори со Норвешка, најголемиот западноевропски производител на гас, да го зголеми снабдувањето со цел да го надополни недостигот од гас на ...

Џонсон со порака до Г7 и НАТО: Сега не е време за лош мир во Украина

Британскиот премиер, Борис Џонсон, оцени дека Г7 и НАТО не треба да ја охрабруваат Украина да постигне, како што наведе, „лош“ мир со Русија, што би значело ...