15.04.2018 - 17:03
Ден по воздушните напади врз цели во Сирија, денеска е мирно, откако во вчерашните напади за 50-тина минути биле истрелани над 100 проектили....
15.04.2018 - 11:28
Европската комисија следнава недела ќе објави Пакет за проширување во кој се проценува состојбата во државите кои настојуваат да се придружат на 28-...
15.04.2018 - 11:25
Преговорите за текстот, редактиран од Франција почнуваат утре. Датум за гласање не е наведен со цел „Париз да даде време за вистински преговори“,...
14.04.2018 - 21:04
Советот за безбедност на ОН ја отфрли денеска резолуцијата на Русија, со која се осудува „агресијата“ на САД и нивните сојузници против Сирија....
14.04.2018 - 19:57
САД се подготвени повторно да нападнат во Сирија доколку владата на претседателот Башар ал Асад повторно одлучи да употреби хемиско оружје, изјави...
14.04.2018 - 18:09
Европската унија ги повика Русија и Иран да помогнат да се запрат евентуалните во иднина хемиски напади на сириската армија заканувајќи се со нови...
14.04.2018 - 17:39
Светските аналитичари со дијаметрално различни оценки и размислувања за синоќешнот напад  врз Сирија од страна на САД, Велика Британија и...
14.04.2018 - 17:09
САД, Велика Британија и Франција извршија ракетни напади врз повеќе цели во Сирија, по обвинувањата дека сириските владини сили извршиле напад со...