02.06.2018 - 12:24
Советски пилот, чиј авион бил соборен во Авганистан во 1987 година, е пронајден жив и здрав и сака да се врати во својата родна земја, соопшти...
02.06.2018 - 12:17
Претседателот на Венецуела Николас Мадуро донесе одлука за ослободување на четириесетина политички затвореници, соопштија венецијанските власти....
02.06.2018 - 00:13
Американскиот претседател Доналд Трамп денеска соопшти дека неговата „историска средба“ со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун сепак ќе се одржи,...
01.06.2018 - 18:18
„Кројцфлих“ или „обврска за крстови“ е новиот закон во германската покраина Баварија кој од денеска стапи во сила. Законот предвидува христијански...
01.06.2018 - 10:07
Канада ќе воведе казнени царини во вредност од 12,8 милијарди долари за увоз на редица стоки од САД како одговор на вчерашната одлука на САД за...
01.06.2018 - 10:01
Професорот по право Џузепе Конте се согласи да ја предводи новата италијанска коалициска влада, формирана од антиимигрантската десничарска партија „...
31.05.2018 - 09:26
Обилни врнежи од дожд во делови од Германија предизвикаа поплави и штети на многу објекти од силниот ветар.  Поплавени улици, паднати дрвја и...
31.05.2018 - 09:20
Рускиот министер за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров денеска ќе престојува во официјална посета на Северна Кореја, каде со својот...