11.05.2018 - 08:58
Во синоќешниот телефонски разговор претседателите на Турција и на Русија, Реџеп Тајип Ердоган и Владимир Путин се согласија дека е погрешна одлуката...
10.05.2018 - 17:35
Американскиот претседател Доналд Трамп на Твитер објави дека неговата средбата со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун ќе се одржи на 12 јуни во...
10.05.2018 - 17:04
Шефот на македонската дипломатија, Никола Димиотров  на покана од министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, од денеска...
10.05.2018 - 09:28
Израелската војска соопшти дека иранските сили стационирани во Сирија истрелале околу 20 ракети врз израелски воени цели на голанската висормнина, на...
09.05.2018 - 18:47
Иранската валута ријал денеска падна на рекордно ниско ниво во однос на доларот откако американскиот претседател Доналд Трамп објави повлекување на...
09.05.2018 - 18:31
Најмалку девет лица  загинаа, меѓу кои петмина цивили и четворица полицајци, во напад во Кабул, каде авганистаските сили за безбедност...
09.05.2018 - 18:12
Русија ја одбелжа 73 годишнината од големата победа во втората светска војна   потсетувајќи се на трагедијата на војната,но извлекувајќи ги...
09.05.2018 - 12:56
На Црвениот плоштад во Москва со воена парада се одбележа 73 годишнината од победата во Втората светска војна. На централниот московски плоштад...