12.05.2018 - 12:06
„Безобѕирните акции“ на Иран претставуваат закана за регионалната безбедност, соопшти Белата куќа и ги повика другите држави да извршат притисок врз...
12.05.2018 - 11:54
Главниот инспектор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), Теро Вароранта ненадејно поднесе оставка, без да наведе причина за таквата...
12.05.2018 - 10:34
САД сакаат да биде потпишана заедничка изјава по средбата на 12 јуни меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-...
11.05.2018 - 18:26
Најмалку едно лице е рането денеска при пукотници во средно училиште во американската сојузна држава Калифорнија, јавија американските медиуми....
11.05.2018 - 11:09
Властите во Техеран ги осудија израелските ракетни напади врз ирански цели во Сирија. Според иранската влада, Сирија има право да се брани себе си од...
11.05.2018 - 11:06
Гувернерот на Хаваи, Дејвид Иге побара од претседателот на САД, Доналд Трамп да прогласи состојба на катастрофа поради земјотресите и вулканските...
11.05.2018 - 11:02
На имот во руралното подрачје на австралискиот град Осмингтон пронајдени се седум тела со прострелни рани, а меѓу убиените четири се деца и тројца...
11.05.2018 - 10:49
Вулканот Мерапи во Индонезија утрово исфрли пепел и друг вулкански материјал во висина од 5.500 метри. Нема информации за жртви, а локалната власт...