20.04.2018 - 10:49
Рускиот научник Владимир Углев, кој за Советскиот сојуз помогнал да се развие нервниот агенс Новичок, вели дека целта била да се создаде и до...
20.04.2018 - 10:45
Во јужниот дел на Јапонија се активираше вулкан, првпат по 250 години, поради што властите забранија пристап до планината. Јапонската метеролошка...
20.04.2018 - 10:26
Рускиот претседател Владимир Путин изрази подготвеност да се сретне со американскиот колега Доналд Трамп, изјави шефот на руската дипломатија Сергеј...
19.04.2018 - 12:21
Во првото кино кое се отвора во главниот град Саудиска Арабија, Ријад, гледачите прво ќе го погледнат блокбастерот „Црниот Пантер”. Според...
19.04.2018 - 12:19
Австрија ги заострува мерките за барателите на азил. Согласно новите мерки кои ги усвои австриската влада, азилантите во Австрија ќе мора да платат...
19.04.2018 - 12:17
Руска владина агенција ги повика Русите кои студираат на универзитети во западните земји да се вратат дома за да продолжат со студиите. Повикот е во...
19.04.2018 - 11:00
Земјотрес со интензитет од 5,9 по Рихтеровата скала денеска ја погоди јужната иранска провинција Бупшер, каде се наоѓа нуклеарната централа, јави...
19.04.2018 - 09:22
Две лица загинаа и најмалку 21 лице е повредено во земјотрес што ја погоди индонезиската провинција Централна Јава. Урнати се најмалку 300 објекти,...