17.06.2018 - 11:25
Јужна Кореја и САД оваа недела се очекува да објават дека ќе прекинат со спроведување големи заеднички воени вежби, но под услов тие да бидат...
16.06.2018 - 21:28
Со 127 гласа за и 153 против, грчкиот парламент ја отфрли иницијативата на опозициската Нова демократија за недоверба на владата на премиерот Алексис...
16.06.2018 - 18:43
Најмалку седум лица се повредени кога едно такси возило денеска удри во група луѓе во центарот на Москва. Руските медиуми јавуваат дека таксито прво...
16.06.2018 - 18:34
Вкупно 17 луѓе загинале и 30 се повредени во автобуска несреќа што денеска се случила во јужната боливиска провинција Потоси, соопшти локалната...
16.06.2018 - 18:30
Најмалку 17 лица загинаа, од кои повеќето се загушиле, во ноќен клуб во главниот град на Венецуела, Каракас, откако еден млад човек фрлил граната со...
16.06.2018 - 12:48
Три години по почетокот на бегалската криза во Европа повторно се зголемуваат тензиите меѓу членките на Европската Унија за тоа како да се реагира на...
16.06.2018 - 12:46
Австрискиот канцелар Себастијан Курц во интервју за виенски Стандард истакна дека очекува голем чекор за Македонија кон ЕУ по договорот со Грција во...
15.06.2018 - 12:52
Рускиот опозициски активист и основач на „Фондот за борба против корупцијата" Алексеј Навални излезе од затвор. Навални, кој беше осуден на 30 дена...