19.06.2018 - 08:21
Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун денеска ќе пристигне во дводневна посета на Кина, јавуваат кинеските медиуми. Ким во Пекинг ќе се сретне со...
19.06.2018 - 08:18
Бројот на бегалци и внатрешно раселени лица во светот минатата година достигна рекордни 68,5 милиони луѓе, соопшти денеска Високиот комесаријат за...
18.06.2018 - 10:03
Италијанската полиција спроведе масовна операција во реонот на градот Бари, при што се упсени 104 лица под обвинение за поврзаност со мафијата, јави...
18.06.2018 - 08:27
Најмалку три лица загинаа, од кои едно деветгодишно девојче, и повеќе од 200 луѓе се повредени во силен земјотрес што го потресе јапонскиот град...
17.06.2018 - 11:33
Најмалку 17 лица загинаа во поплавите што изминатата недела ги погодија областите во североисточна Индија. Според локалните медиуми, обилните врнежи...
17.06.2018 - 11:31
Таксистот, кој вчера удри во група луѓе на тротоар во центарот на Москва, не бил под дејство на алкохол, туку заспал зад волан, соопштија...
17.06.2018 - 11:25
Јужна Кореја и САД оваа недела се очекува да објават дека ќе прекинат со спроведување големи заеднички воени вежби, но под услов тие да бидат...
16.06.2018 - 21:28
Со 127 гласа за и 153 против, грчкиот парламент ја отфрли иницијативата на опозициската Нова демократија за недоверба на владата на премиерот Алексис...