27.12.2012 - 09:05
Поранешниот американски претседател Џорџ Буш постариот останува во интензивното одделение на болница во Хјустон, каде е хоспитализиран од 23 ноември...
26.12.2012 - 21:25
Францускиот претседател Франсоа Оланд побара денеска поголеми мерки за безбедност за француските државјани во Централноафриканската Република, откако...
26.12.2012 - 21:12
Претседателот на Венецуела Уго Чавес, кој во Куба  закрепнува од тешката операција на рак, му префрлил некои административни надлежности на...
26.12.2012 - 20:40
Египетскиот претседател Мухамед Морси во првото обраќање до нацијата откако доби поддршка за новиот устав, повика на единство. Тој ги покани сите...
26.12.2012 - 19:32
Бројот на загинати во зимската бура што го зафати југот на САД, а сега се префрла кон североисток, нарасна на шест, додека во неколку сојузни...
26.12.2012 - 18:41
Повеќе од 45.000 луѓе загинаа во Сирија од почетокот на бунтот против режимот на претседателот Башар ал Асад, соопшти Сириската опсерваторија за...
26.12.2012 - 12:38
Неколку демонстранти се уапсени пред рускиот Парламент непосредно пред гласањето на контроверзниот закон со кој се забранува Американците да...
26.12.2012 - 11:29
Поранешниот јапонски премиер Шинзо Абе денеска во Парламентот повторно е избран за нов претседател на јапонската Влада.   Абе ја добил...