17.01.2013 - 10:45
Министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ денеска ќе одржат вонредна седница посветена на ситуацијата во Мали.   Со Европскиот...
17.01.2013 - 10:22
САД и Русија ќе продолжат да разменуваат информации за хемиското оружје во Сирија, изјави портпаролот на Стејт департментот Викторија Њуланд....
17.01.2013 - 10:13
Алжирските војници го опколуваат регионот во источниот дел на земјата каде исламистите држат 41 странски заложници.   Според извештаите, во...
16.01.2013 - 22:57
Алжирец и Британец биле убиени, а шест лица, меѓу кои тројца странци - повредени во денешниот напад на исламисти врз наоѓалиште со гас во...
16.01.2013 - 20:38
Израелското министерство за греджништво и станбена политика днеска објави повик за прибирање понуди за изградба на 198 нови станови за Евреи на...
16.01.2013 - 20:31
Американскиот претседател Барак Обама претстави опширен план за намалување на насилството, поврзано со огненото оружје. Според планот, ќе се...
16.01.2013 - 20:01
Две вооружени лица извршија грабеж во една луксузна продавница во Единбург, при што однесоа накит и скапи машки и женски часовници во вкупна вредност...
16.01.2013 - 15:45
Најмалку 26 луѓе загинаа и 130 се ранети во серија бомбашки напади извршени денеска во Ирак, соопштија официјални лица.   Петнаесет луѓе меѓу...