10.03.2013 - 10:35
Националниот изборен совет вчера одлучи претседателските избори во земјата да се одржат на 14 април. Вршителот на должност претседател на Венецуела...
10.03.2013 - 10:24
Жителите на Фолкландските Острови, кои Аргентина ги нарекува Малвински, ќе учествуваат денеска и утре на референдум за самоопределување, на кој се...
09.03.2013 - 19:47
Севернокорејската трета нуклеарна проба и заканите со воени акции се целосно неприфатливи, изјави генералнит секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун...
09.03.2013 - 18:58
Радикалниот исламистички верски лидер Абу Катада, кој му беше десна рака на лидерот на Ал Каеда Осама бин Ладен во Европа, е уапсен во Лондон, откако...
09.03.2013 - 13:13
Египетски суд денеска потврди смртна пресуда за 21 човек заради улога во немири минатата година на фудбалски натпревар кога загинаа 74 луѓе во градо...
09.03.2013 - 11:21
Осум деца загинаа и две се ранети во самоубиствен напад во источен Авганистан. Напаѓачот-самоубиец активирал експлозив до патрола на авганистански и...
09.03.2013 - 11:09
Граѓаните на Малта денеска се на избори, и според анализи на јавно мислење, власта најверојатно ќе ја презеем опозициската Лабуристичка партија....
09.03.2013 - 11:03
Во познатиот ресторан Нома во Копенхаген, носител на две Мишленови ѕвезди – највисоко одликување во светот за гастрономија, затруени се 63 луѓе....