14.04.2013 - 09:32
Вулканот Попакатапетл во Мексико почна да исфрла пепел поради што властите забранија приближување до вулканот од 12 километри.   Мексиканскиот...
14.04.2013 - 09:14
Американскиот државен секретар Џон Кери денеска од Кина отпатува за Јапонија, која ќе биде последна дестинација од неговата азиска турнеја посветена...
14.04.2013 - 08:44
Земјотрес со интензитет од 6,6 степени според Рихтеровата скала утрово е регистриран на Папуа Нова Гвинеа, но се уште нема информции за евентуална...
14.04.2013 - 08:42
Во Венецуела денеска се оддржуваат вонредни претседателски избори на кои 19 милиони гласачи ќе бираат кој ќе го замени доскорешниот претседател Уго...
13.04.2013 - 20:23
Палестинскиот премиер Салам Фајад вечерва официјално поднесе оставка, изјавија палестински владини претставници.   - Фајад разговараше со...
13.04.2013 - 19:13
Најмалку 26 луѓе денеска загинаа, а седуммина се повредени откако автобус падна во 200 метри длабока провалија во северниот дел на Перу.  ...
13.04.2013 - 17:33
Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи денеска изјави дека за смртта на 17 луѓе, од кои 12 деца, убиени во минатонеделниот воздушен напад во...
13.04.2013 - 16:43
Четворицата италијански новинари, киднапирани пред девет дена во Сирија, денеска се ослободени, соопшти Министерството за надворешни работи во Рим....