21.06.2018 - 08:49
Американскиот министер за одбрана Џејмс Матис изјави дека Пентагон „ќе одговори ако е потребно“ во смествување на мигрантите приведени при илегално...
21.06.2018 - 08:39
Со 99 гласови „за“ и шест „против“, Парламентот на Грузија ја изласа новата Влада на премиерот Мамука Бахтадзе. Повеќето членови на новиот Кабинет...
21.06.2018 - 08:36
Канадскиот премиер Џастин Трудо изјави дека конзумирањето на марихуаната за рекративни цели ќе стане законско во земјата од 17 октомври. Законот, кој...
20.06.2018 - 19:51
Турските безбедносни сили запленија 125,5 килограми хероин скриен во камион, кој патувал на автопат во јужниот округот Османие, информираат полициски...
20.06.2018 - 09:31
Американската амбасадорка при ОН, Ники Хејли, соопшти дека САД се повлекуваат од Советот на обединети нации за човекови права додавајќи дека таа...
20.06.2018 - 09:25
Индонезиските власти соопштија дека по потонувањето на траектот во езерото Тоба во Индонезија, бројот на лица кои се водат како исчезнати изнесува...
20.06.2018 - 08:39
Лидерите на Кина и Северна Кореја Си Џинпинг и Ким Џонг-ун се согласија за голем број прашања, вклучувајќи ја и денуклеаризацијата на Корејскиот...
19.06.2018 - 08:24
Едно лице загина, а четири други се ранети синоќа при престрелка во третиот по големина град во Шведска, Малме, соопшти шведската полиција,...