20.06.2018 - 09:31
Американската амбасадорка при ОН, Ники Хејли, соопшти дека САД се повлекуваат од Советот на обединети нации за човекови права додавајќи дека таа...
20.06.2018 - 09:25
Индонезиските власти соопштија дека по потонувањето на траектот во езерото Тоба во Индонезија, бројот на лица кои се водат како исчезнати изнесува...
20.06.2018 - 08:39
Лидерите на Кина и Северна Кореја Си Џинпинг и Ким Џонг-ун се согласија за голем број прашања, вклучувајќи ја и денуклеаризацијата на Корејскиот...
19.06.2018 - 08:24
Едно лице загина, а четири други се ранети синоќа при престрелка во третиот по големина град во Шведска, Малме, соопшти шведската полиција,...
19.06.2018 - 08:21
Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун денеска ќе пристигне во дводневна посета на Кина, јавуваат кинеските медиуми. Ким во Пекинг ќе се сретне со...
19.06.2018 - 08:18
Бројот на бегалци и внатрешно раселени лица во светот минатата година достигна рекордни 68,5 милиони луѓе, соопшти денеска Високиот комесаријат за...
18.06.2018 - 10:03
Италијанската полиција спроведе масовна операција во реонот на градот Бари, при што се упсени 104 лица под обвинение за поврзаност со мафијата, јави...
18.06.2018 - 08:27
Најмалку три лица загинаа, од кои едно деветгодишно девојче, и повеќе од 200 луѓе се повредени во силен земјотрес што го потресе јапонскиот град...