Српскиот претседател во официјална посета на Хрватска

12.02.2018 | 10:01
Прочитано: 614

Српскиот претседател Александар Вучиќ од денеска ќе престојува во дводневна официјална посета на Загреб, на покана на неговата хрватска колешка Колинда Грабар Китаровиќ.

Предвидено е двајцата претседатели да разговараат за судбината на 1.900-те исчезнати лица и за враќањето на културното богатство исчезнато за време на воениот конфликт во 90-те години на минатиот век, за соработката при апсење на осомничени воени злосторници, за положбата на малцинствата, како и за нерешеното прашање околу границата.

Според кабинетот на Грабар Китровиќ, на дневен ред на разговорите нема да биде прашањето за „извинување за српската агресија над Хрватска, ниту пак барањето за воена отштета од Србија“, теми кои претходно беа најавени од страна на Владата на Хрватска.


The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.