Спасувачите бараат преживеани по пожарите во Калифорнија

17.10.2017 | 19:36
Прочитано: 876

Спасувачки екипи во американската сојузна држава Калифорнија продолжуваат со потрагата по десетиците лица кои се водат како исчезнати по големите пожари, што го зафатија реонот на градот Санта Роза.

Спасувачите ги пребаруваат изгорените куќи во надеж дека ќе пронајдат преживеани.

Бројот на загинати, според последните податоци, изнесува 41, а илјадници куќи изгореа како резултат на пожарите кои се проширија на потегот меѓу окрузите Напа и Сонома.

Поволен развој на настаните е што ветровите, кои ги ширеа пожарите низ сушниот регион, ослабнаа.

Забраната за враќање во домовите се уште е во сила за 34.000 граѓани, кои живеат во области што се уште се под закана од пожарите.


The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.