Спасовски: Заев под закана за атентат од 2015 година

08.11.2017 | 15:37
Прочитано: 2369

Претседателот на Владата на РМ Зоран Заев е под константна закана за атентат од 2015 година, информираше денеска на брифнгот во Министертот за внатрешни работи Оливер Спасовски.

„Изјавата што ја даде премиерот во Црна Гора се однесуваше на реакција на можноста да се случува нешто лошо во процесот на приближување на Македонија во НАТО и затоа тој рече дека е подготвен на се“, истакна Спасовски.

Појасни дека МВР и службата превземаат сериозни мерки за заштита на сите државни функционери за кои постои степен на ризик по нивниот живот. Миснистерот рече дека во моментов до премиерот Заев нема дирекна закана упатена од некого, за разлика од 2015 година кога пријавувале и за што добил обезбедување.


The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.