СП 2018: Роботот Бакстер ќе ги прогнозира победниците

14.06.2018 | 14:14
Прочитано: 717

Роботот наречен „Бакстер“ ќе ги предвидува резултатите од сите натпревари на Светското првенство во Русија, објави „ТАСС“.

Организаторот ќе подготви летоци со имињата на тимовите, како и натпис со нерешен резултат во посебни контејнери, кои роботот по анализа со помош на вградена, ќе го избере ливчето.

Првата прогноза Бакстер ќе ја направи денеска во пресрет на првиот натпревар на Светското првенство, на кој домаќинот Русија ќе се сретне со Саудиска Арабија (почеток 17 часот).

Роботот прогнозата ќе ја направи во 15 часот, два часа пред почетокот на дуелот.

Бакстер веќе бил вклучен во прогнозирање на средбите од Купот на конфедерации пред една година. Тој тогаш точно погоди исходи на неколку натпревари.


The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.