Собранието ја продолжи дебатата за законот за употреба на јазиците

23.09.2017 | 14:20
Прочитано: 817

Продолжи расправата за предлог законот за употреба на јазиците во прво читање. Пратениците шести ден  расправаат за потребата од донесување на овој закон.

Пратениците од опозицијата обвинуваат дека законот е противуставен и бараат негово повлекување, додека според парламентарното мнозинство законот е во согласност со Уставот и со него не се нарушува унитарниот карактер на државата.

Во Собранието и денеска жестока дебата меѓу  пратениците од власта и опозицијата.


The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.