Шест лица убиени за време на неофицијалниот референдум во Венецуела

17.07.2017 | 11:59
Прочитано: 2037

Повеќе од 7,1 милиони луѓе излегоа да гласаат на неофицијалниот народен референдум, организиран од опозицијата во Венецуела а против политиката на претседателот Николас Мадуро и плановите за уставни измени.

Според досега преброените гласови, 98 проценти се изјасниле против предлогот на Мадуро за свикување на Конститутивно собрание, кое според неговите ривали има за цел „консолидација на диктатурата“.

Опозицијата тврди и дека за време на вчерашното гласање припадници на вооружените банди убиле шест лица во главниот град Каракас.

 

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.