Шекеринска - Креј: Македонија членка на НАТО е заедничка цел

13.09.2017 | 14:55
Прочитано: 1845

Македонија смета на своите стратешки партнери особено во овие моменти кога работиме забрзано на нашата стратешка цел – членството во НАТО, порача   министерката за одбрана Радмила Шекеринска по средбата со командантот на Националната гарда на Вермонт генерал мајор Стивен Креј, кој е во неколку дневна посета на Македонија.

Според неа, стратешките определби не се само зборови, туку тие ги покажуваме на дело. И додаде  дека стратешкото партнерство е искажано и со дела на САД, особено од страна на Националната гарда на Вермонт, при што повеќе од 4.500 војници на АРМ учествувале во заедничките активности. Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска се сретна со новиот амбасадор на Сојузна Република Германија во Скопје, Томас Герберих. За време на средбата  Османи  потенцираше дека на Македонија и е потребна  поддршка за итно решавање на прашањето за приемот во НАТО.


The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.