Самит на ЕУ во Софија

17.05.2018 | 14:30
Прочитано: 1703

Во Софија почна првата пленарна сесија на самитот на ЕУ. На Форумот учествуваат лидерите на државите на ЕУ и на Западен Балкан. ПРВАТА Пленарна сесија ја отвори бугарскиот премиер Бојко Борисов. Лидерството и реформски определената влада ја донесе неусловената препорака и направи чекор повеќе на патот кон евро-атлантските интеграции, порача премиерот Зоран Заев на денешните средби со естонскиот и белгискиот колега непосредно пред почетокот на официјалниот работен ден. Заев беше придружуван од вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи и министерот за надворешни работи никола димитров. Претседателот на владата се сретна и со неговиот грчки колега Алексис Ципрас.


 


Сеад Ризвановиќ
The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.