САД поддржуваат решение за две држави на Израелците и Палестинците

21.01.2018 | 12:01
Прочитано: 908

 

Соединетите Американски Држави ќе го поддржат решението за две држави за Израелците и Палестинците, ако двете страни се согласат околу ова прашање, му пенел американскиот потпретседател Мајк Пенс на египетскиот претседател Абдел Фатах ел-Сиси. По средбата со египетскиот претседател за време на посетата на Египет, Пенс на новинарите им изјави дека САД се длабоко посветени да го рестартираат мировниот процес на Блискиот Исток.

За време на турнејата на Пенс во регионот, тој ќе ги посети и Јордан и Израел. Турнејата доаѓа повеќе од еден месец откако претседателот Доналд Трамп ја објави својата одлука да го признае Ерусалим како главен град на Израел. Овој потег ги разлути Палестинците, кои го гледаат Ерусалим како главен град на својата идна држава.

Израел го припои Источен Ерусалим и го прогласи целиот град за главен град, потег што меѓународната заедница никогаш не го призна.


The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.