Родители на деца со попреченост со шатори пред Собранието - инцидент на почетокот на собирот

20.04.2017 | 14:12
Прочитано: 25362

Додека пратениците со недели водат јалови дебати во Собранието, пред законодавниот дом децата со попреченост во развојот и нивните родители поставија шатори во паркот  Жена борец во знак на револт поради нерешените проблеми со кои се соочуваат.

Јавниот собир го организира здружението „Сплотени срца“, чија цел велат  е да бидат видливи за политичарите и да ги запознаат истите со секојдневните проблеми на овие деца. Уште на самиот почеток на собирот се случи инцидент со обезбедувањето на Град Скопје и полицијата кои се обидоа да ги урнат шаторите иако во нив имаше деца.

 

 

кога непознато лице, без претходно да се легитимира, се обидело да ги сруши шаторите на присутните.

 

 


The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.