Родено првото бебе од трансплантирана матка

02.12.2017 | 13:00
Прочитано: 5848

Во САД е родено првото бебе од трансплантирана матка, соопшти болницата во Тексас во која е родено бебето.

Жената, која е родена без матка, се породи во универзитетскиот здравствен центар „Бејлор“ во Далас.

Портпаролот на болницата Крек Сиволи потврди дека бебето е родено од трансплантирана матка во Тексас, без да наведе повеќе детали, најавувајќи повеќе информации за понеделник.

Пред неколку години во Шведска се роди бебе од трансплантирана матка.


The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.