ДИК: Иванов 534.154 гласови, Пендаровски 398.008

28.04.2014 | 09:34
Прочитано: 7748
Кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ Ѓорге Иванов на претседателските избори освои 534.154 гласови или 55,25 отсто, додека кандидатот за претседател на СДСМ Стево Пендаровски 398.008 или 41,17 проценти, покажуваат последните податоци од Државната изборна комисија (ДИК).
 
Обработени се податоците од 3.509 избирачки места или 99,91 отсто. Во овие избирачки места гласале 966.834 лица, a излезеноста е 54,33 проценти. Неважечки се 34.690 ливчиња.
 
Вкупниот број избирачи запишани во Избирачкиот спсиок е 1.779.572. 

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.