Реал Мадрид го совлада Гремио за трета титула во клупското СП на ФИФА

16.12.2017 | 21:25
Прочитано: 1754

Актуелниот европски и светски шампион Реал Мадрид ја одбрани титулата на Светското клупско првенство.
 
Реал во финалето на ова натпреварување што се одржуваше во Обидинетите Арапски Емирати, со 1-0 го совлада јужно-американскиот шампион Гремио од Бразил.
 
Стрелец на единствениот гол беше Кристијано Роналдо од слободен удар во 53-та минута.
Реал е првиот тим кој успеа да ја одбрани титулата, а тоа е вкупно трета во овој формат на натпреварување, досека со трите од Интерконтиненталниот куп, Реал Мадрид е најтрофејниот тим во ова натпреварување.
 
Лука Модриќ ја освои „златната топка„ како признание за најдобар играч на финалето.
 
Претходно во дуелот за третото место шампионот на Средна и Северна Америка, мексиканската екипа Пачука со 1-0 го совлада домашниот тим на Ал-Џазира.


The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.