Протести на „Тврдокорни“ против законот за употреба на јазиците

13.09.2017 | 20:31
Прочитано: 9157

Законот за двојазичност е крај за македонскиот карактер на државата на македонците – порачаа од вечерашниот протест на движењето Тврдокорни, заедно со други граѓански организации.

Половина од сите нас кои го читаме овој текст нема да бидеме на овој свет после 30 години, но другата половина ќе страда од последиците од овој закон за двојазичноста. Двојазичноста не е само губење на македонскиот карактер на државата, туку и прикриен тивок но сигурен културен геноцид врз македонската нација“, порачаа од Тврдокорни.


 


The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.