Протест за поддршка на Моника Ристевска пред ОЈО

10.10.2018 | 14:28
Прочитано: 2362

Oсновното јавно обвинителство донесе наредба за спроведување истражна постапка против активистката Моника Ристевска за „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции“ и и определи 30-дневен притвор.

Ристевска е осомничена дека во текот на 2017 и 2018 година, во повеќе наврати, неовластено набавила наркотична дрога марихуана, од која што со понатамошна преработка добивала наркотична дрога хашиш и други опојни средства, кои потоа ги продавала на територијата на град Скопје.

Пред јавното Обвинителство неколку лица протестираа за поддршка на Моника Ристевска, а изјава за јавноста даде нејзиниот адвокат, Јанаки Митревски.

 


The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.