Пропадна иницијативата на невладината Аман -нема измени на законот за енергетика

13.02.2013 | 20:23
Прочитано: 2548

Пропадна граѓанската иницијатива на невладината Аман за измени на законот за енергетика.

Со 49 гласови за 11 воздржани и 4 против, пратениците го изгласаа заклучокот на двете собраниски комисии кои беа против инцијатават на АМАН.

Пратениците од владеачката ДУИ пред говорница ја подржаа иницијативата но на гласањето останаа воздржани.

Инцијативата ја подржаа пратениците од партијата НДП и ДПА .

Инцијативата не е одбиена ниту етнички ниту партиски порачаа од АМАН. Пратениците според нив, им свртеа грб на граѓаните.

За АМАН беше очекувано дека инцијативата нема да го помине собранискиот филтер. Како следен потег најавија можно реактивирање на пртестите но и обид за распишување на референдум на кој граѓаните би се изјасниле дали се за скапа или ефтина струја. За да се распише референдум потребни ќе бидат 150 илајади граѓански потписи.

Здружението Аман не се откажува од ефтината струја, најавија дека продолжуваат со протести. Најавија дека една од опциите е референдум, но велат тоа е идеја која дополнително треба да се разгледа.


Светлана Божиновска

Коментари (5)

Анонимен

Vlasta mora pod hitno da investira vo obrazovanieto,
duri sega se gleda kolku e nepismen ovoj narod.
Pa i ako mu e ,sto si poseal toa neka se znee.

rikoMM

Neznam dali ima eftina tarifa za struja vo evropa,no za parno greenje nema sporedba so evropa.
Vo evropa ima kalorimetar na sekoj radiator i nema pausalni odredbi po m2 ,bidejki se zagreva vlumen
vozduh.Vo kolku dojde doi isklucuvanje na radijatorite od upotreba ,se pravi dogovor so "toplifikacija" i se tocno precizirani pravata i obvrskite i nema odstapuvanje od toa,a ne otposle da se izgotvuvaat novi pravilnici od edinstven "monopol"koj dogovorite za isklucuvanje gi smeta ispravni ,iako vo niv ne se tretirani pravata i obvrskite na gragjanite.Problemite na toplifikacija treba li da go resavaat potrosacite?Zakonski neka gi anuliraat dogovorite so potrosacite,pa neka napravat novi!?Igrajte si so narodot kako sakate....

zare

Dokaz deka niedna vlast do sega ne se grizela za obicniot covek. Samo ne mi e jasno zasto ovoj napaten narod se laze uste na izbori. Vreme e za revolucija i promena na politickiot sistem, dosta vise od nesposobni Grujovci i Brankovci.

Анонимен

ete narode makedonski kolku grujo misli na tebe

Анонимен

samo billladen moze da resi se

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.